SSS

1 Ocak 2023 itibariyle çocuk başına 250 Euro destek verilmektedir ve oturum izni olan ve 18 yaşına kadar çocuğuyla beraber yaşayan her ebeveyn alabilir.

Bu destek iki farklı başlıkta incelenir. Birinci durumda son 12 aylık net maaşınızın %60-67 si olarak , eğer son 24 ayda 12 ay sigortalı olarak çalışma geçmişiniz yok ise de 451 - 502 Euro olarak verilecektir.

Hayır bu vergi isteğe bağlıdır. Konuyla ilgili detayı size verdiğimiz destek paketlerinde bulacaksınız.

12 ay boyunca gelirinize göre aylık 300 - 1800 Euro veya 24 ay boyunca aylık 150 - 900 Euro şeklinde ödenir, her iki ebeveyn de kullanabilir , gelir durumuna ve ihtiyaca göre bu iki program birleştirilebilir.

Anneler için doğumdan 6 hafta önce başlar ve 3 yıl 6 haftadır. Babalar için ise doğum anından itibaren 3 yıldır.  Ebeveynler iznin bir kısmını çocuk 3 yaşını doldurmadan kullanılmalıdır, kalanı ise çocuk 8 yaşına gelene kadar isteğe göre parçalar halinde kullanılabilir.

Hayır hemen çalışamazsınız. AB ülkelerinde de oturum almak için en az 5 sene Almanya’da yaşayıp, çalışıp, verginizi Almanya’ya ödüyor olmanız lazım.

Şu anda saatlik asgari ücret 12 Euro’dur. Bu da haftalık 40 saatlik çalışma karşılığında haftada minimum 480 EUR kazanacağınız anlamına gelir.

Eğer eşinizin dil seviyesi yeterliyse (genelde B1 seviyesi aranır), eşiniz de iş bulabilir.

Hayır. Almanya’da doğan çocukların otomatik olarak Alman vatandaşı olabilmesi için anne ya da babadan birisinin de Alman vatandaşı olması gereklidir. Aksi taktirde ancak belirli süre Almanya’da yaşadıktan sonra Alman vatandaşlığına başvurabilir.

Evet alabilirsiniz. Ancak kredi koşulları sizin mesleğinize, aylık ücretinize, oturum izninizin süresine göre değişiklik gösterir. Bu konuyu Almanya’ya gelince bankanız ile konuşmanız faydalık olur.

Hayır. Meslek lisesi hatta bazı durumlarda düz lise mezunları da diploma denkliğinden sonra Almanya’da bir işe başvurabilir.

Hayır. Almanya’da çalışmaya başlamak için belirli bir yaş aralığı yoktur. Ancak 45 yaş altı için bazı kolaylıklar vardır.

Mavi Kart ile ilgili tüm belgeler bize teslim edildikten sonra en geç 2 ay içerisinde, denklik başvuruları ise ilave belge istenmemesi durumunda 3 ayda sonuçlanır.

Bazı mesleklerin Almanca bilmesi zorunludur. Ancak pek çok meslek için bu kısıt yoktur. Lütfen detaylar için “Faydalı Bilgiler” kısmındaki Denklik Alma ile ilgili yazımızı okuyun.

Evet getirebilirler. Detay için lütfen Aile Birleşimi ile ilgili “Faydalı Bilgiler” sayfamıza göz atın.

Arşivler

Kategoriler

We understand the importance of approaching each work integrally and believe in the power of simple.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)