Almanya Denklink Başvurusu

Denklik Nedir?

Her şeyden önce denklik denilen kavram birbirini tamamlayan iki öğeyi içine alır.

  • Bunlardan birincisi diploma denkliğinizdir. Bitirdiğiniz okulun ve bölümün Alman makamları tarafından tanındığından emin olmanız gerekir.
  • İkincisi ise mesleki denkliktir. Sizin çalışmak istediğiniz mesleğin, Almanya tarafında karşılığı olmalıdır.

Denklik prosedürü sayesinde, Alman makamlarına bitirdiğiniz okulun Almanya’da bir eşdeğeri olduğunu kanıtlamış olursunuz. Ayrıca, yine denklik prosedürü sayesinde sizin Almanya’da nasıl bir işte çalışacağınızı da anlatmış oluyorsunuz.

Almanya’da belli meslekler için denklik zorunlu olarak gereklidir (Örneğin sağlık çalışanları). Diğer meslekler içinse denklik isteğe bağlıdır. Bu, yüksekokul mezuniyetine sahip meslekler için de geçerlidir. Ancak denklik prosedürünü takip ederseniz, sizin çalışmayı düşündüğünüz branşta denklik alıp almamanız gerektiği de ortaya çıkmış olur.

Pratik hayatta, hem okul denkliğiniz hem de meslek denkliğiniz olmadan hem Almanya’da iş bulmanız zordur hem de Alman makamlarını size Nitelikli Çalışanlar İçin Vize vermesi zorlaşmış olur.

Yasayla Düzenlenmiş Meslekler

Almanya’da yasayla düzenlenmiş meslekler vardır ve bu mesleklerde çalışacaksanız denklik almanız zorunludur. Bu meslekler için belli bir mesleki yeterliliğe sahip olmanız ve belki başka ön koşulları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu özellikle sağlık, güvenlik veya sosyal hizmetler alanındaki meslekler için geçerlidir. Yasayla düzenlenmiş meslekler örneğin doktorluk veya öğretmenliktir.

Yasayla düzenlenmiş meslek grubuna mühendislik gibi imza yetkisine sahip meslekler de girer. Eğer Almanya’da mühendis olarak inşaat vb. projelerde imza yetkisine sahip olarak çalışmak istiyorsanız, meslek denklik yanında ilgili meslek odalarından alacağınız denklik de önemlidir. Ancak imza yetkisine sahip olmadan projelerde sadece teknik uzman ya da vardiya mühendisi vs. biçimde çalışmak istiyorsanız, pek çok eyalette denklik almanız gerekmez anca denklik prosedüründen geçmeniz gerekir.

Denklik için neler gereklidir

Almanya’da denklik alabilmek için hem diploma denkliğinizin hem de mesleki denkliğiniz olduğunu ispatlamanız gerekmektir.

Ancak bu o kadar basit bir konu değildir. Özellikle meslek lisesi veya ön lisans mezuniyetiniz varsa, sizin mezun olduğunuz okul ve bölümün Almanya’da birden fazla karşılığı olabileceği için, mutlaka profesyonel hizmet almanız gerekmektedir. Ayrıca Alman makamları karşılarında mutlaka Almanca bilen kişiler aramaktadır. Bu şartları sağlamıyorsanız süreçte arkaya düşebilir ve hatta denklik alamayabilirsiniz.

Denklik prosedüründe ki ön koşul sizin geçerli ve Alman makamlarınca tanınan bir diplomanızın olmasıdır.

Bunun dışında bitirdiğiniz okuldan alacağınız transkript (ders dökümü), aldığınız mesleki sertifikalar, SGK dökümünüz de gerekmektedir. Zaman zaman transkript yetmemekte, bu yüzden de bitirdiğiniz en son okuldan aldığınız derslerin içeriği istenmektedir. Ayrıca Almanca özgeçmişinizin olması, gerekli evrakların tam ve düzgün bir şekilde doldurulmuş olması da önemlidir.

Çoğu zaman başvuracağınız işlerde çalışmak için B1, B2 hatta C1 seviyelerinde Almanca dil bilgisi de gerekmektedir.

Denklik İşlemi Ne Kadar Sürer

Almanya’da tek bir denklik kurumu yoktur. Farklı meslekler için farklı denklik kurumları vardır. Bu yüzden de kesin bir zaman belirlemek zordur.

İdealde süre üç aydan kısadır. Ancak denklik işlemleri, iş sözleşmesi, meslek ve diploma türüne göre oluşacak bazı ilave isteklerden veya eksik belgelerden dolayı 5 aya kadar uzayabilmektedir.

Süre tüm belgelerinizi eksiksiz olarak bize ilettiğiniz anda başlamaktadır.

Denklik İşleminin Sonucu

Temelde Alman makamları size 3 tip cevap ile dönüş yapabilir. Bunlar kısaca:

  • Tam Denklik: Eğer geçerli bir iş teklifiniz varsa hemen “Serbest Çalışanlar İçin Vize” ye başvurup, ertesinde Almanya’da çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer böyle bir teklif yoksa biz sizin iş bulmanıza yardımcı olabiliriz.
  • Kısmi Denklik veya %50 Denklik: Lütfen aşağıdaki “Kısmi Denklik Nedir” kısmına bakınız
  • Denkliğin Reddi: Denkliğinizin reddi, sizin aldığınız eğitimin Almanya’daki eğitim sisteminde uygun bir karşılığı olmadığı anlamana gelebilir. Bu durumda pes etmeden önce lütfen ilave kurslara (örneğin çıraklık eğitimi vs.) gitmeyi düşünün.

Kısmi Denklik Ne demektir?

Zaman zaman eksik belge veya eğitimi ileri sürerek, otoriteler sizin için %50 denklik verebilir. Bu durumda bir yeterlilik programı hazırlanmalıdır. Bu programı da biz sizinle beraber hazırlayabiliriz.

Yeterlilik programına devam ederken Almanya’ya giriş yapabilir ve haftada 10 saate kadar çalışabilirsiniz. Eğer somut bir iş teklifiniz varsa haftalık çalışma süresinin 10 saati aşmasına izin verilebilir ancak ilk önce Federal İş Kurumunun onayı gereklidir.

Yeterlilik programını tamamladıktan sonra tam denkliğinizi alır ve eğer bir iş teklifiniz de varsa, Nitelikli Çalışan için Oturum İznine başvurabilirsiniz. Eğer böyle bir teklif yoksa biz sizin iş bulmanıza yardımcı olabiliriz.

Danışmanlık Hizmetimiz

Size önerimiz: Bir denklik başvurusu yapmadan önce mutlaka bizi arayın. Size danışmanlık hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi verelim.

Daha sonrasında isterseniz sizin için belirleyeceğimiz uzman danışmanınız ile belgelerinizi en doğru ve hızlı şekilde hazırlayabilirsiniz ve başvurunuzu beraberce yapabilirsiniz.

Denkliğin maliyeti nedir?

Denklik prosedürünün maliyetine yapacağınız çeviriler, bu çevirilerin noter onayları, Almanya’daki harçlar ve danışmanlık hizmetleri gibi faktörler etki eder.

Arşivler

Kategoriler

We understand the importance of approaching each work integrally and believe in the power of simple.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)