Almanya Mavi Kart

AB Mavi Kart Nedir?

Mavi Kart, Avrupa Birliği ülkelerinin ihtiyaç duyduğu yüksek Eğitim seviyesine sahip kişilerin hızlandırılmış bir şekilde birlik ülkelerinde istihdam edilmesini sağlayan bir sistemdir. Kabaca Amerika’daki yeşil kart sistemine benzer. Ancak Mavi Kart sahibi olabilmeniz için üç şartı sağlamanız gerekmektedir:

  • En az üniversite diploması ya da eş değeri bir belgenizin olması gerekmektedir. Bitirdiğiniz okul ve bölüm Alman makamları tarafından tanınmış olmalıdır.
  • Geçerli bir iş kontratı ya da iş teklifiniz olmalıdır.
  • İş kontratınızda belirtilen yıllık brüt maaş miktarınızın, gitmek istediğiniz ülkede her yıl belirlenen minimum yıllık brüt maaş miktarından fazla olması gerekmektedir. Bu miktar Almanya için 2023 senesinde 58.400 Euro olarak belirlenmiştir.

Son maddeye bir istisna olarak bilim insanları, matematikçiler, mühendisler, doktorlar ve bilişim uzmanlarının 2023 yılı için belirlenmiş brüt minimum yıllık maaşı 45.552 € ‘dur.

Unutmayınız ki, AB Mavi Kart, dört yıllık bir süre için verilen geçici oturma iznidir. İş sözleşmenizin süresi dört yıldan az ise, iş sözleşmesinin süresi artı üç ay boyunca geçerli olacak Mavi Kart verilir. Gereksinimler karşılanırsa uzatılabilir. Eğer ilk iki yıl içinde iş vereninizi değiştirmek isterseniz yeni iş vereniniz, Almanya’daki ilk iş vereninizin yaptığı tüm prosedürleri tekrar etmeli ve yetkili göçmenlik makamından tekrar izin alması gerekmektedir.

Almanca Dil Bilgisi ve Kalıcı Oturum İzni

AB Mavi Kart’ı almak için Almanca bilmenize gerek yoktur. Ancak çoğu firma, bunun yerine İngilizce bilgisi istemektedir. Bununla beraber ne zaman kalıcı oturum iznini alacağınızın Almanca bilginizle alakası vardır.

Almanya’da Mavi Kart sahipleri A1 seviyesinde Almanca bildiklerini kanıtlarlarsa normal şartlarda kalıcı oturum izinlerini 33 ay sonunda alabilmektedir. Eğer B1 seviyesinde Almanca öğrendiyseniz bu süre 21 aya düşmektedir.

Dikkat edilmesi gerekli konu, bahsedilen süreler sonunda alınan kalıcı oturum izinleri sadece AB Mavi Kart sahibi için geçerlidir. Bu kişilerin eşleri, çocukları ya da bakmakla yükümlü olduğu ve Almanya’da beraber yaşadıkları kişiler süresiz oturum izinlerini 5 yılın sonunda alabilmektedir.

AB Mavi Kart başvuruları için neler gereklidir

Mavi Kartınızı Almanya’ya geldikten sonra alacağınız için, ilk önce seyahat amacınızın AB Mavi Kart’la Almanya’da çalışmak olduğunu gösteri bir vize almanız gerekmektedir. Bu amaçla istenilen belgeler, Almanya’ya giriş yaptıktan sonra istenecek olan belgelerle hemen hemen aynıdır.

Bu belgeler kısaca: Başvuru Formu, Pasaportun ilk sayfasının kopyası, vesikalık resimler, Almanca özgeçmişiniz, Almanca dilinde iş akdiniz ya da iş teklifiniz, diplomanız ya da iş yeterliliğini gösterir benzeri dokümanlar, Alman makamlarından alınacak olan diploma denkliği, eğer gerekli ise Alman makamlarından alınacak meslek unvanını kullanma yetkisi, iş vereniniz tarafından hazırlanmış olan İş İlişkisi Beyanı ve eğer varsa Almanca dil yeterliliğinizi gösterir sertifika.

Ayrıca vize başvurusu için ayrı bir ücret ve Almanya’ya geldikten sonra Mavi Kart başvurusu için ayrı bir ücret alınacaktır.

Danışmanlık Hizmetimiz

AB Mavi Kart ile Almanya’ya gelmek daha çok size iş teklifi yapan şirket ile beraber çalışmayı gerektirir. Sonuç olarak elinizde iş teklifi ya da iş anlaşması olduğu için, Almanya’da çalışacağınız şirket, Almanya’ya gelişiniz için gerekli olan masraflara kısmen ya da tamamen sponsor olacaktır.

Size önerimiz: Başvuru prosedürüne başlamadan önce danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bizimle sizin ya da şirket yetkilisinin iletişime geçmesidir. Bu sayede hem danışmanlık personeli ile belgelerinizi en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz ve başvurunuzu beraberce yapabilirsiniz hem de Almanya’ya geldikten sonra danışmanlarımız size pek çok konuda yardımcı olmaya devam edebilirler. Lütfen daha ayrıntılı bilgi için bizimle irtibata geçiniz.

Arşivler

Kategoriler

We understand the importance of approaching each work integrally and believe in the power of simple.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)